Staff Organisation Chart

Senior Leadership Team

Mr C Guthrie CEO - Endeavour MAT
Mr S Harrington Head Teacher
Mr M Baker Deputy Head Teacher 
Mr A Smith Assistant Head Teacher - Behaviour and Welfare
Miss E Price Assistant Head Teacher - Teaching & Learning
Mr A Watson Assistant Head Teacher - WG6
Mrs N Takeda Assistant Head Teacher - Safeguarding & Inclusion
Mrs L Wisdom Associate Assistant Head Teacher - School Culture & Ethos
Mr K Powell Head of Y9 & SLT Secondment (developing coaching)
Mr P Anderson School Business Manager
Art & Design Department
Mrs L Wisdom Head of Art & Design
Miss M Gubbins Art & Design
Business studies/Economics Department
Mr J Colledge Head of Business studies/Economics
Miss G Alonge Business studies/Economics & Head of Darwin & Y11
Miss M Spencer Business studies/Economics & Head of Life Programme
Computer Science Department
Mr P James Teacher of Computer Science
Mrs J Doughty Teacher of Computer Science
Design and Technology Department
Mrs S Cross Head of Design and Technology
Mr J Price Design and Technology 
Mrs J Smith Design and Technology
English Department
Mr B Harding Head of English
Mrs C Bartholomew-Biggs English
Mr T Cecil English
Ms C Kenny English
Mrs E Kybird English & Media Studies
Ms A Russell English
Mr D Ryan English & Media Studies
Miss S Selby English
Miss A Sweeney English & Head of Year 7
History Department
Mr P Dent Head of History
Dr L Harris History
Mr R Salt History
Geography Department
Mr P Riches  Head of Geography
Mr P Clark Geography
Mr W Darwin Geography & Head of Year 10
Mathematics Department
Mr D Asafu-Adjaye Head of Mathematics
Miss M Gray Mathematics
Mrs L Harding Mathematics 
Miss L O'Dwyer Mathematics
Mrs P Prabhu Mathematics
Mr A Pope Mathematics
Mrs S Spall Mathematics
Mr A Watson  Mathematics
Modern Foreign Languages Department 
Mrs B Chambers  Head of MFL 
Mrs G Deicher MFL  
Miss S Fabert MFL 
Miss E Price MFL
Mrs V Garcia Zapatero MFL
Miss N Ryder MFL
Mrs M Sivel-Dimond MFL
Performing Arts Department
Miss E Holledge Head of Performing Arts
Miss C Dillon Music
Mr C Palmer Music
Physical Education Department 
Mr M Lynch Head of Physical Education 
Mr G Corrigan Physical Education
Mr A Hook Physical Education & Head of Y8
Mr K Powell Physical Education & Head of Y9
Mr S Sage Physical Education & SENDCO
Religious & Social Education Department
Mrs M Lasoye Head of Religious & Social Education
Miss E Williamson Religious & Social Education
Science Department
Miss S Tame  Head of Science
Dr M Musami Science & Head of Biology
Miss A Kemp Science & Deputy Head of WG6
Miss A Horsley Science & Head of Chemistry
Miss S Barry Science 
Miss C Morrison Science 
Mr A Olufade Science
Mr H Owen Science
Miss N Qayum Science
Support Staff
Mrs M Taylor  Student Manager Year 7
Miss N Mager  Student Manager Years 8 & 9
TBC Student Manager Years 10 & 11
Mrs A Regan Student Manager WG6
Mrs E Edwards Head Teacher’s PA
Mrs L Horton Office Manager / Admissions Secretary
Mrs R Barlow Cover Secretary & Trips Co-ordinator 
Mrs K Alp Attendance Secretary
Miss J Callway Receptionist (Tues,Thur) & LSA (Mon, Wed, Fri)
Ms L Hopkins Receptionist (Mon, Wed, Fri)
Mrs A Sullivan Business Admin Assistant
Mrs T Walker Careers Leader
Mrs O Lecuona-Jimenez Exams & Data Manager
Miss A Perez-Velez Student Data Assistant
Mrs H Witt WG6 Secretary
Mrs K Pirapakaran WG6 Secretary
Ms T Fisk School Librarian
Mrs M Hopkins Reprographics Officer
Mr D Humberstone School IT Manager
Mr V Patel IT Technician
Mrs J Edwards Senior Science Technician
Mr I Stimson Science Technician
Mr N Harris Science Technician
Ms M Southgate Technology Technician
Mrs K Finch Technology Technician
Mrs H Bennett Art Technician
Mrs C Harrison Learning Support Assistant/SEN
Mrs C Jones Learning Support Assistant/SEN
Mr R Long Learning Support Assistant/SEN
Mrs O Ibitoye

Learning Support Assistant/SEN

Mrs C Norman Learning Support Assistant/SEN
Mr T Hansford HLTA / SEN
Mrs J Miller HLTA / PP
Mr D Oso  Cover Supervisor
Mrs K Cast Cover Supervisor
Mrs J McGrath Learning Support – Maths HLTA
Mr P Bassett Premises Manager
Mr D Frickey Premises Assistant
Mrs T Toop Premises Assistant
Mrs T Sykes Cleaning Supervisor
Mrs T Huckle Cleaning Assistant
Miss L Huckle Cleaning Assistant
Ms C Govier Cleaning Assistant
Mrs J Tanner Cleaning Assistant
Ms J Stowers Cleaning Assistant
Mr M Govier Cleaning Assistant
Mr N Gillespie Cleaning Assistant
Miss J Smith Daytime Cleaning Assistant
Mr S Venus Cleaning Assistant 
Mr C Ansell Cleaning Assistant
Miss C O'Connor Cleaning Assistant
Miss D Blaber Cleaning Assistant